یک پوستر یک سوتی !

مشغول وبگردی بودم، در وبلاگ بهنام قلی پور پوستری  را دیدم که جمله ای آشنا رویش نقش بسته بود، آقای قلی پور به نکاتی گیر داده بودند که بهتر است خودتان بخوانید. نکته  جالب اینجاست  حضرات مروج حجاب از جملاتی به عنوان شعار استفاده می کنند که  خودشان هم خبر ندارند منبعش کجاست!

جمله زیر  به ظاهر برگرفته از نامه ای  است که به اصطلاح چارلی چاپلین به دخترش نوشته است ولی  در واقع چارلی بیچاره روحش هم از این نامه خبر ندارد، چون این نامه زائیده تخیل یک روزنامه نگار ایرانی است به نام فرج الله صبا . قسمتی از توضیحات ایشان به نقل از سایت خبرگزاری میراث فرهنگی را اینجا بخوانید:

«سي و چند سال پيش در مجله روشنفکر تصميم گرفتيم به تقليد فرنگي ها ما هم ستوني راه بيندازيم که در آن نوشته هاي فانتزي به چاپ برسد. بهرحال مي خواستيم طبع آزمايي کنيم. اين شد که در ستوني هر هفته نامه هايي فانتزي به چاپ مي رسيد. آن بالا هم سرکليشه «فانتزي» تکليف همه چيز را روشن مي کرد. بعد از گذشت يکسال ديدم مطالب ستون تکراري شده. يک روز غروب به بچه ها گفتم مطالب چرا اينقدر تکراري اند. گفتند: اگر زرنگي خودت بنويس! خب ، ما هم سردبير بوديم. به رگ غيرت مان برخورد و قبول کرديم. رفتم توي اتاق سردبيري و حيران و معطل مانده بودم چه بنويسم که ناگهان چشمم افتاد به گراوري که روي ميزم بود و در آن عکس چارلي چاپلين و دخترش چاپ شده بود. همان جا در دم در اتاق را بستم و نامه اي از قول چاپلين به دخترش نوشتم. از آن طرف صفحه بند هم مدام فشار مي آورد زود باش بايد صفحه ها را ببنديم. آخر سر هم اين عجله کار دستش داد و کلمه فانتزي از بالاي ستون افتاد. همين شد باعث گرفتاري من طي اين همه سال».
بعد از چاپ اين نامه است که مصيبت شروع مي شود: «آن را نوار کردند ، در مراسم مختلف دکلمه اش مي کردند ، در راديو و تلويزيون صد بار آن را خواندند ، جلوي دانشگاه آن را مي فروختند ، حتي مرحوم مطهري در مقدمه کتابش «حقوق زن در اسلام» از آن استفاده کرد. هر چقدر که ما فرياد کشيديم آقا جان اين نامه را چاپلين ننوشته کسي گوش نکرد. بدتر آنکه به زبان ترکي استانبولي و آلماني و انگليسي هم منتشر شد. حتي در چند جلسه که خودم نيز حضور داشتم باز اين نامه را خواندند و وقتي گفتم اين نامه جعلي است و زاييده تخيل من ريشخندم کردند که چه مي گويي ما نسخه انگليسي اش را هم ديده ايم!»

قضاوت با خودتان، روزانه بارها و بارها شاهد سوتی های بدتر از این هستیم ولی چه می شود کرد. حرف های بدتری هم می شود نثار این حضرات کرد ولی …

 

پ.ن: متن گفتگوی آقای فرج الله صبا را اینجا بخوانید. درضمن اینجا را هم ببینید شاید پوسترهای دیگر رویتان تاثیر گذاشت و به راه راست هدایت شدید! 🙂

34 پاسخ

 1. عجب!!! فکر کنم مطلبی رو در همین رابطه توی گودر دیده بودم ولی بهش توجه نکرده بودم و ازش گذشته بودم

 2. […] This post was mentioned on Twitter by بشریی, meisam abd. meisam abd said: یک پوستر یک سوتی !: http://t.co/XnsI9xe […]

 3. درود بر شما و درود بر دقت شما
  آقا اینها فکر می کنند مردم هم مثل خودشانند،بی توجه و نادانند.
  چه تصویرها و شعرها و نوشته ها که بعدها مشخص شد از کج فهمی آقایان بوده.
  روزگار بر شما خوش و پاینده باشید.

 4. Salam behtarin matalebe weblag ha pishet kam miran jaleb bud ba in post maalum shod bad az zelzele rasht zende hasti

 5. سلام.
  فکر می کنم شما با حجاب خیلی مشکل دارید. (البته فکرم بیشتر با خودت مشکل داشته باشی تا حجاب؛ خود درگیری مضمن!)

  اما امر من چیز دیگری است…
  نمیدونم چندسالته! ولی اگر الان مادر و خواهر داری، و در آینده هم دختر دار شدی، لخت بفرستشون توی خیابون.
  اینجوری شاید(!!!) فرهنگ والای خودت رو به دیگران تونستی عرضه کنی.
  البته! عکسشون رو توی وبلاگت هم بذار تا ما هم ببینیم.

  • :)) ، چه ربطی داره برادر؟ اصل موضوع بی خردی امثال شماست که ندونسته هر حرفی رو هر جایی استفاده می کنین

  • چشم چران!
   که می خواهی عکس خواهر و مادر دیگران را ببینی!
   حجاب مثلا برات مهمه ؟
   خودت خودتو لو دادی (خریت حاد!)
   شما هم خودت از فردا چادر بپوش بیا بیرون تا ما بهت بخندیم!

 6. سلام

  هیچ انسانی علاقه به لختی و برهنگی ندارد و به نظر من اینگونه تفسر درباره پوشش انسان های عاقل و بالغ بسیار ظالمانه است. البته هیزی هم خوددرگیری مضمن و ثابت شده است. به جای در گونی کردن و سلب آزادی و آسایش نیمی از مردم جامعه چشمان هیزتان را درویش فرمایید.

 7. هاها
  این مطلب مزدا3 و ریو و خوردگی بتن من هم همچین وضعی داره، شیطونه می‌گه واسه بتن رو تو دانشگاه پخش کنم

 8. سلام
  طراح در این مجموعه پوسترهایی که لینکش رو گذاشتی، خواسته پیامی رو انتقال بده اما با تصاویری که استفاده کرده یه جورایی پیام پوستر رو زیر سوال برده و این خلاقیت طراح میرسونه !
  پوستری که منالیزا رو با چادر طراحی کرده بود خیلی باهاش حال کردم، که سبک انکارگرایانه دادائیسم در نقاشی رو به یاد من میندازه. دادائیسم ها زمانه خودشون رو زیر سوال میبردن و دید اعتراضی به همه اطراف داشتند. دادائیسم در زمان خودش منالیزای داوینچی رو با سبیل کشید. و این طراح هم منالیزای زمانه ما رو با چادر نشون داد.
  پست زیبایی بود.
  ممنون

 9. سلام جالب بوداين طوري ميشه كه يه دورغ كوچيك رواينقدربزرگش مي كنن چندوقت پيش چنين تيتري روديدم ولي نخوندمش واجب شدبرم سراغش.راستي بااين پست معلوم شدخداروشكربعداززلزله ي4ريشتري رشت زنده اي…

 10. نميدونم من چه گناهي كردم كه كامنت هاي منوجواب نميدي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ها؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • حالا چه اصراریه که با دوتا اسم کامنت بذاری؟ 🙂 یه ایمیل درست درمون بذار کارت دارم

 11. Ba hamin emaile reihaneh begoo bebinam chi kar dari baba eival hanuz nafahmidi leila hamun reihane hast?in majaraye leila shodane manam mesle k.g shodane to tu weblage ghablite

 12. هه هه هه! اینو شنیده بودم ولی نمی دونستم جعلیه. ممنون که ارشادمان کردید

 13. سلام

  الان تو وب اکثرا معتقدند این نوشته مربوط به چاپلینه (حالا از عدم آگاهی و هرچی) و دو نفر یک اشتباهی کرده اند که البته خیلی هم طبیعی است . ولی این جمله چیز دیگری در مورد افکارت میگوید
  » حرف های بدتری هم می شود نثار این حضرات کرد » که خودت میدانی چیست .
  » حضرات مروج حجاب » ؟
  عزیزم خب بگو با قسمت حجابش مشکل داری . چرا خودتو اذیت میکنی ؟

  • فکر نمی‌کنم ایشون با حجاب مشکل داشته باشند

   ایشون با عرض معذرت با خریت افرادی مشکل دارند که از هر نوشته ای که حتی توی جوب هم پیدا کرده باشند برای ترویج آن چیزی که خودشان می‌خواهند استفاده می‌کنند و حال فرقی هم ندارد که آن چیز یک انسان باشد یا یک جمله.

   واقعا باید برای کسانی تاسف خورد که برای انتشار مطالبی که خودشان می‌دانند کسی به آن توجهی نمی‌کند دست به هر کاری می‌زنند و فقط گوششان را گرفته اند و با هزینه های گزاف حرف هایشان را با پوستر و بنر فریاد می زنند و مخالف را هم خفه می‌کنند.

   در ضمن قبل از پیش داوری شخص شما باید بگویم گه بنده مخالف حجاب نیستم اما معتقدم کسانی که مخالف حجاب هستند هم حق دارند.

  • جوابت رو عباد داد

 14. سلام وبلاگم به روز شد فقط كامنت بزاري ها

 15. سلام ميثم خان. يه سوال . چرا وقتي وبلاگت رو باز ميكنم ، علاوه بر اينكه وبلاگت باز ميشه، باموجي از پنجره هاي جديد و آشنا كه هنگام فيلتر شدن باز ميشه و ميگه اين سايت مسدود شده مواجه ميشم؟

  • سلام امید جان ، والله من که برخورد نکردم به این مشکل کسی هم چیزی نگفته تا به حال . نمی دونم چی بگم 🙂

 16. آره خوب
  اینا حوصله ندارن برن یه متن انگلیسی ترجمه کنند از خاطرات چاپلین. برداشتن اینی که به دهنشون خوشمزه هم میاد انداختن وسط!

 17. ای بابا.
  از اینجور نمونه های کورکورانه زیاده!
  به قول معروف: «تا بوده همین بوده و تا هست همین خواهد بود…!»

 18. ای بابا! حالا یه چیزی شده . بیاییم جوری باشیم که منطق و عقل راه به اون داره.

 19. […] یک روزنامه نگار ایرانی است به نام فرج الله صبا است. Delicious/alihaa نوشته شده در دسته‌بندی نشده با برچسب سوتی٬پوستر٬یک […]

 20. دور از ذهن نیست چند سال دیگه مسولین بیان یه حرفی رو در باره حجاب از زبان «مدونا» بیان کنن ! همچین مسولین جونوری داریم ما !!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: